‘Hedefimiz AB’ye tam üyelik’

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Erdoğan, Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında özetle şunları söyledi: 

ÜYELİK DESTEĞİ: Yakın ikili ilişkilerimizi ve NATO bünyesindeki dayanışmamızın sağlam temeller üzerinde güçlenerek devam edeceğine samimiyetle inanıyorum. Türkiye-AB ilişkileriyle güncel, bölgesel ve küresel meseleleri de ele aldık. Her vesileyle vurguladığımız üzere AB’ye tam üyelik stratejik hedefimizdir. Estonya’nın da bu anlayış temelinde Türkiye’ye olan desteğinin artarak devam edeceğine inanıyorum. Bu beklentimi Sayın Karis’le bu vesileyle paylaşmış oldum. 

RUSYA DIŞLANIRSA SONUÇ VERMEZ: Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine olan desteğimizin altını bir kez daha çizdim. Ukrayna’daki yıkımın bir an evvel son bulması ve taraflar için adil, nihai çözüme ulaşılması ancak diplomasiyle mümkündür. Rusya’nın dışlandığı girişimlerin arzu edilen sonuçları vermeyeceğine dair görüşümüzü de koruyoruz. 

ACİL ATEŞKES SAĞLANMALI: İsrail’in uluslararası toplumun kalıcı ateşkes çağrılarına rağmen Gazze’de sürdürdüğü katliamlar, sadece bölgesel istikrarı değil, küresel güvenliği de tehdit etmektedir. Gazze’deki insani felaketin sona ermesi için öncelikle acil ateşkes ve insani yardımların ulaştırılması ihtiyacı devam ediyor. 

‘Türkiye’yi destekliyoruz’

Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis ise, “Türkiye’nin bölge güvenliğine ve NATO içindeki katkısı bizim için çok büyük önem taşıyor. Estonya, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini desteklemeye devam edecek. Türkiye ve AB arasındaki diyalog çok kıymetli” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir